Jdi na obsah Jdi na menu
 

Pranostiky

...jsou chápány jako předpověď, hlavně počasí nebo vůbec budoucích věcí, lidovou průpovídku obsahující takovou předpověď nebo životní zkušenost.

Pranostika je žánr lidové slovesnosti. Jde o rčení, které se snaží dávat do souvislosti určité meteorologické jevy a roční dobu, založená na dlouhodobé lidské zkušenosti. Slovo pranostika je odvozeno z latinského slova prognosis tedy předpověď. Pojí se s každým měsícem.

   Již od starověku tvořila povětrnostní pravidla- pranostiky- součást vzdělanosti každého národa.
   Naši předkové si museli všímat různých přírodních jevů během roku a pak je dávali do souvislosti s průběhem zemědělských prací.
Postupně si začali zaznamenávat různé charakteristiky počasí, jeho průběh a v zájmu zajištění zemědělských prací a posouzení povětrnostních vlivů na úrodu začali počasí do jisté míry předpovídat.
  
   Pročítáme-li si pranostiky, dříve nebo později si všimneme, že se určité počasí neváže na kalendářní datum, ale na jméno příslušného světce v kalendáři. Souvisí to s tím, že dny známých svátků byly opěrnými časovými body roku. Při výkladu povětrnostní pranostiky není směrodatný jen svátek světce, o kterém se mluví, ale víceméně celá skupina několika dnů v sousedství.
  
   Dále není těžké objevit, že nemáme povětrnostní pravidla ke všem 365 dnům od Nového roku po Silvestra, ale jenom asi k 45% všech dnů roku.
Rolník si těžko mohl zapamatovat jména všech kalendářních patronů. Vybral si většinou jen významné sváteční dny, v nichž se nepracovalo, a vyhlížel počasí.
Usuzoval podle pranostik těchto dnů, co mu přinesou- co mu vylosují z tajemného osudí daného roku.
Objektívní výklad pranostiky nebývá jednoduchý.
Je potřeba totiž o každé pranostice znát:

a/.místo, popř. oblast vzniku/ může se jednat o pranostiku nesprávně převzatou z jiné klimatické oblasti, popř. z podstatně odlišné nadmořské výšky/.
b/.dobu vzniku/ mohla se projevit nejen změna kalendáře v 16. století nebo změna data svátku příslušného patrona, ale i kolísání klimatu, takže pranostika platící v době vzniku nemusí již dnes platit/.
c/.správný smysl/ odlišný význam slov, přirovnání nebo zvyků, popř technologie zemědělských prací v době vzniku pranostiky, rým ztěžující pochopení obsahu/.


  

další pranostiky jsou v jednotlivých sekcích, kliknutím na jednotlivé měsíce  se Vám otevřou....

 

Příspěvky

K: Pranostiky na LISTOPAD

11. 3. 2011

dub-list.jpg  Pranostiky na listopad obsahují:
  17. pranostik na celý měsíc.list.jpg
  93. pranostik rozdělených do jednotlivých dnů měsíce listopadu.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Pranostiky | Komentářů: 0

L: Pranostiky na PROSINEC

11. 3. 2011

Pranostiky na prosinec obsahují:
38 pranostik na celý měsíc.
55 pranostik rozdělených do jednotlivých dnů měsíce prosince.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Pranostiky | Komentářů: 0